HISTORIA JEDNEJ PODRÓŻY - GNIEZNO I TORUŃ
Czas na kolejny wpis promujący zwiedzanie naszej pięknej Polski! Tym razem wracam wspomnieniami do fantastycznej podróży, jaką odbyłam dwa lata temu. Dwa tygodnie w trasie, bez sztywnego grafiku, z wyszukiwaniem kolejnych noclegów na bieżąco, a wszystko to po to, by na totalnym luzie odwiedzić miejsca, o których od dawna marzyłam. Polecam takie wakacje z całego serca! Kolejnymi przystankami w trakcie podróży były: Gniezno, Toruń, Trójmiasto, Półwysep Helski, Przylądek Rozewie, Jastrzębia Góra, Olsztyn, Mrągowo, Mikołajki.
Dziś zabieram Was do Gniezna i Torunia, kolejne miejsca odwiedzimy w osobnych postach. Zapraszam!
GNIEZNO
PIERWSZA STOLICA POLSKI
Gniezno położone jest w województwie wielkopolskim. W historii Polski to miasto wyjątkowe - pierwsza stolica naszego kraju. Nazwa miasta pochodzi od słowa "gniazdo" i związana jest z legendą o powstaniu państwa polskiego. To tutaj Lech z legendy o Lechu, Czechu i Rusie miał założyć rodzinne gniazdo.
Ciekawostką jest fakt, że Gniezno, podobnie jak Rzym, zbudowano na siedmiu wzniesieniach. Najstarsza część dawnej stolicy znajduje się na Wzgórzu Lecha, a najsłynniejsza część zabudowań to bez wątpienia katedra gnieźnieńska.
Gniezno pamiętamy z lekcji historii - to w tej okolicy Mieszko I przyjął chrzest Polski w 966 roku; to w Gnieźnie odbył się słynny zjazd w 1000 roku, a 25 lat później koronowano tu Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Pomnik tej postaci wznosi się dziś przed katedrą.
W mieście czuć ducha historii, a jej pasjonacie chętnie wybierają to miasto jako cel np. zjazdów rycerskich. Taka impreza odbywała się w trakcie mojej wizyty w tym mieście. Tworzy to bardzo ciekawy, malowniczy klimat.
Poza tym warto odwiedzić uroczy gnieźnieński rynek. Zobaczycie go na poniższym zdjęciu.
KATEDRA GNIEŹNIEŃSKA
Nie oszukujmy się jednak - największą atrakcją Gniezna jest wspomniana już wyżej katedra. Dla mnie, miłośniczki historii i tego typu budowli, był to punkt obowiązkowy do odwiedzenia już od dawna. Bardzo się cieszę, że to marzenie zrealizowałam.
W gnieźnieńskiej świątyni można przeżyć podróż w czasie, cofnąć się do Polski piastowskiej, zobaczyć najstarszy w kraju napis nagrobkowy, relikty budowli z końca IX wieku czy też zachowane do dziś fragmentu murów wzniesionej przez Mieszka I bazyliki.
Polecam zwiedzanie katedry z przewodnikiem, można dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek. Istnieje kilka opcji zwiedzania: można wybrać całość, ale też np. tylko wnętrze katedry, bez podziemi czy wieży. Wszystkie informacje i cennik znajdziecie tutaj: https://wzgorzelecha.pl/cennik/.
DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE
Niezwykłym zabytkiem znajdującym się w katedrze są słynne Drzwi Gnieźnieńskie. To przykład romańskiej sztuki odlewniczej. Powstały w XII wieku i przedstawiają życiorys św. Wojciecha.
Również w tym przypadku polecam zwiedzanie z przewodnikiem, który opowiada dokładnie całą historię przedstawioną na Drzwiach i wyjaśnia znaczenie nieoczywistej symboliki.
TORUŃ
Z Gniezna pojechaliśmy do Torunia, drugiego pod względem wielkości miasta w województwie kujawsko-pomorskim
ZESPÓŁ STAROMIEJSKI
Sercem Torunia jest cudowny Zespół Staromiejski. To jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, obejmujący Stare i Nowe Miasto oraz teren zamku krzyżackiego. Co ciekawe, Zespół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, czemu wcale się nie dziwię. Spacer wśród tych kamienic, gdzie niemal bez zmian zachował się XIII-wieczny układ urbanistyczny, to coś wspaniałego. Oczy trzeba mieć dookoła głowy, jest się czym zachwycać, bardzo lubię taki klimat.
Szczególnie zachwyca Ratusz Staromiejski, pochodzący z XIV wieku. Wspaniały przykład średniowiecznej architektury.
W Toruniu znajdziemy również krzywą wieżę, czyli średniowieczną basztę obronną.
MIKOŁAJ KOPERNIK
To oczywiście postać nierozerwalnie związana z Toruniem, a jego ślady znajdziecie w tym mieście na każdym kroku. To tu urodził się człowiek, który wstrzymał słońce, ruszył Ziemię ;) Podążając śladami Kopernika, trafimy do zespołu dwóch gotyckich kamienic z XV wieku, przypuszczalnego miejsca urodzin astronoma. Obiekt nazywa się dziś po prostu Dom Kopernika. Na Starówce znajduje się też pomnik Mikołaja, dobry punkt orientacyjny ;)
Wycieczka do Torunia marzy mi się już jakiś czas
OdpowiedzUsuńMi też się długo marzyła, a teraz wiem, że na pewno chcę tam kiedyś wrócić :)
UsuńToruń uwielbiamy! A odnośnie Gniezna to niestety jedno z tych miast do których nigdy nam nie jest po drodze i niewielu w Polsce, gdzie nie byłyśmy. Uwielbiamy Gniezno właśnie w odniesieniu do historii tego miasta. I mamy wrażenie, że wciąż ją tam czuć, więc chcemy tam wrócić ❤️
OdpowiedzUsuńTeż chciałabym wrócić do tych miejsc, zwłaszcza do Torunia, bo jego Starówka totalnie mnie oczarowała! <3 :)
UsuńGniezno znamy i lubimy, cieszę się, że moje dzieci miały okazję je dokładnie poznać. :) A Toruń jest nam jeszcze bliższy, do niego często zaglądamy. :)
OdpowiedzUsuńSuper! Musicie mieć dobrą bazę wypadową do odwiedzania tych miejsc :)
UsuńAni w Gnieźnie ani w Toruniu jeszcze nie byłam
OdpowiedzUsuńW takim razie wszystko przed Tobą, polecam odwiedzić te miejsca :)
UsuńTeż zwiedziłam Gniezno i Toruń. Oba miasta bardzo mi się spodobały i chętnie wrócę ponownie :)
OdpowiedzUsuńToruń to świetne miasto, warte ponownego odwiedzenia ;) Mieszkam tu od 10 lat
OdpowiedzUsuńZ przyjemnością tam wrócę, naprawdę miasto mnie zachwyciło!
Usuń